Hry:
Max Payne
Next Generation Tenis
Kultura:
Princezna Mononoke
Green Day
Rez
Tokyo Bus Guide
28 Days Later
Johnny English
Preview:
True Crime
Ostatní:
Kutar
Weblog
Úvodník

Green Day Discography

Jelikož je toto první hudební recenze v Criticallu vůbec (halelůjah) pojmu ji úplně obyčejně J. Tudíž pojďme do toho. Hudbááá, nebojme se, notááák, kapela jedééééééém......proč nic neslyšim ? No nic. Musím si to odehrát sám.

Žánr punk-rock vznikl teprve nedávno. Jeho kořeny se dají vypátrat v tzv. Grunge, stylu který hrála například NIRVANA (o níž určitě ztratím nějaké to písmeno) nebo v raných začátcích Offspring. Green Day se vyrojili, stejně jako většina punk rockových kapel, během "Seattlské vlny", kterou vyvolala samozřejmě NIRVANA. Jejich počátky se datují do roku 1991, kdy vydali první album SMOOTHED OUT SLAPPY HOURS. Nevyvolali tenkrát nijak velký rozruch. Možná v západní části USA, ze které pocházejí.

V roce 1992 přišlo intermezzo s albem KERLPLUNK. Toto album se mě osobně moc nelíbilo. Důvod ? Moc elektronický zvuk, nezajímavé texty, nevýrazný hudební doprovod.To byla ovšem pouze předzvěst před bouří.

Ta bouře se jmenovala DOOKIE. První opravdu úspěšné album, dle kterého se tehdy posuzovaly všechny ostatní počiny na poli tohoto typu muziky. S touto deskou se mohli směle vydat do nahrávacích studií s trumfem v ruce. DOOKIE bylo opravdu revoluční album. Drzé texty rázných písniček, z nichž ani o jedné nedá říci, že by byla vyloženě špatná. Album působí jako kompaktní celek, z nějž nic nevyvyšuje, ba naopak. Celou dobu si udržuje vysoký standard. Z této doby pochází první plně profesionální videoklip, který dlouhou dobu bodoval na MTV, a to na písničku Basket Case. Pokud šéfredaktor dovolí
J bude zde na omezenou dobu možnost stáhnout si jí na našich stránkách.

Rok 1995 byl dalším rokem, kdy vyšlo nové album. Deska se jmenovala INSOMNIAC. Z ní pochází pro mě asi nejlepší písnička od Green Day vůbec. Geek Stink Breath. Pokud ji kdekoliv uvidíte ke stáhnutí (proč ne tady ?:-)), neváhejte a downloadujte.

Celé album si udržuje vysokou kvalitu, i když už není tak revolučním počinem, jako "prvotina" DOOKIE. Písničky za sebou následují v rychlém tempu, že ani nestíháte popadnout dech a už jste na konci (což je asi největší "chyba" tohoto alba) ale na druhou stranu se dá poslouchat opravdu hodněkrát dokola J.

Po úspěchu INSOMNIACU se kapela na tři roky zavřela do studia, a psala a psala a nahrávala. V roce 1998 se na trhu objevilo album NIMROD (k němuž mám vysoký citový vztah, koupil sem si ho jako první). Samé rychlé songy, vysoký počet songů, ukolébavka na závěr, no co víc si přát?
J Dotváří příjemnou kulisu ke každé činnosti, na bonusové verzi navíc najdeme i videoklipy.

Následovala opět návštěva studia. Tentokrát jen na dva roky. Co vzešlo snad nemusím ani říkat. Opět kolekce punk rockových songů sdružených tentokrát pod název WARNING. Ovšem pokud si myslíte, že alba Green Day jsou stále o tom samém, není to pravda, na tomto albu je vidět odklon od rozháraného stylu a je zde možno pozorovat určitou vyblázněnost. Texty mají hluboký obsah, melodie jsou vyzrálejší a koneckonců i hlas zpěváka jede ve stejné rovině, což není určitě možné považovat za zápor (ale je to potřeba slyšet). Místy jsou zde dokonce náznaky country. (!!!)

Rok 2001 byl obdobím bilancování desetileté historie kapely. Vyšlo best off album s názvem INTERNATIONAL SUPERHITS mapující kompletní historii bandu. Samozřejmě nechybí nové písničky, ale ty jsou z nedostatku místa (nebo invence? nóóóó jen se přiznejte
J) pouze dvě. Pro člověka, který by chtěl Green Day okusit je toto album asi nejlepší volbou. Poskytuje největší přehled o písničkách, jak jinak u best offky J

Na konci roku 2002 vyšlo zatím poslední album, které se jmenuje SHENANIGANS. Neměl jsem zatím možnost jej poslechnout tudíž Vám o něm nic neřeknu JJJ.

That´s all folks for now !!!!!

Jaxx


KERLPLUNK

DOOKIE

INSOMNIAC

NIMROD

WARNING

INTERNATIONAL SUPERHITS

SHENANIGANS
Ep. Kapelu tvoří:
kytarista a zpěvák Billy Joe Armstrong;
basista a zpěvák Mike Firny;
bubeník Tré Cool;