X - TV


Když proti sobě potřebujete postavit v souboji na život a na smrt dva nerozlučné kamarády z dětství (kolikrát to tu už bylo?), tak můžete v doktríně mangy/anime volit minimálně dvě možné cesty. V populárním Gundam Seedu se autoři rozhodli pro tento účel vykonstruovat galaktickou válku dvou znesvářených stran... V X oproti tomu vše alibisticky hodili na ramena osudu.

Do Tokia jsou osudem svoláváni k finálnímu souboji zástupci "draků nebes", kteří chtějí chránit lidské plémě, a jejich oponentů "draků země", kteří chtějí Zemi zbavit člověčenství. Tito draci jsou ve skutečnosti úplně normální lidé s abnormálními schopnostmi - dokážou například ovládat magii živlů, nebo dokonce magii třešní. :-) Navíc do Tokia doráží KAMUI, hlavní hrdina, kterému se zasebevraždila matka, aby ho ochránila před špatným osudem. Není se proto čemu divit, že je náš milý Kamui zpočátku na okolí hodně nevrlý. A nebylo by to anime, aby právě tenhle zakuklený sympaťák neměl sehrát rozhodující úloho v konečném souboji o záchranu/likvidaci lidstva na naší planetě.

Kamui je postupně osloven jak draky nebes, tak draky země a přemýšlí, na jakou stranu se přidá. Tradičně to zpočátku vypadá, že se přikloní k těm špatným - drakům země, nicméně si nakonec mezi živými lidmi najde ztracenou lásku + nejlepšího kamaráda a rozhodne se je chránit. Bohužel se ale z jeho nejlepšího přítele, v momentě, kdy se Kamui přidá k drakům nebes, stane Kamui číslo 2. A právě tomuhle druhému Kamuiovi je osudem souzeno bojovat na straně draků země! Takže tu konečně máme dva kamarády z dětství, oba na rozdílných stranách bariery. :-)

A co ti kolem? Draci rozhodně nejsou nějakým křovím, rozvoji jejich charakterů je v X věnována značná část prostoru. Problém leží ale v dračích počtech - na každé straně jich je totiž 7, takže se blíže seznámíte spíš s těmi hodnými draky nebes, než s těmi špatnými, kteří ale mají k ničení lidstva své opodstatnění a argumenty (lidé zabíjejí zvířata, ničí přírodu atd.). A dokonce se jedna mladá dívka - dračice nebes zakouká do staršího sympatického draka země - jejich romance ale špatně končí. Stejně tak jako všechny romance co jsou v X k vidění. :-)

Navíc stojí v X na každé straně ještě tajemní jasnovidci, kteří nazírají ve svých snech do budoucnosti, kterou údajně nemohou měnit a o to víc se o její změnu různými manipulacemi pak pokoušejí. Celá ta šaráda s osudem na mě ale bohužel působila dost nevěrohodně, X se totiž většinu času nese v duchu hesla "když si s tím nevíme rady, svedeme to na osud". Proto nedoporučuji u téhle série moc přemýšlet, hezky se na to kouká, ale jaksi to postrádá hlubší význam nebo nějaká jiná než "osudová" vysvětlení.

Animace a kresba charakterů je na vysoké úrovni, stejně tak jako perfektní stylizace scén. Tři podařené soundtracky, které na hodně dlouhou dobu zakotvily v mém mp3 přehrávači, jsou jedna báseň. Hudba (i když se jedná o střídání jen několika málo ústředních silných motivů) dokáže v X udělat opravdu hodně - nudnou scénu bez problému změní v romantickou nebo drsně dramatickou. Ostatně, co také čekat od studia CLAMP...

Abych nezapomněl, tak 24 dílná TV série X vychází ze stejnojmenné mangy, kterou ale v mnoha bodech klasicky obchází, aby byli čtenáři konfrontováni s něčím, co nečetli. :-) Před X - TV tu byl v roce 1999 ještě X - celovečerní film. Ten ovšem bez znalosti mangy, která se v době premiéry filmu nacházela v polovině, vůbec nemá smysl sledovat. Autoři totiž počítali s tím, že je divák důkladně seznámen s postavami, a děj tak hodně zhustili.

X - TV se mi ale nakonec přece jen líbilo. I když je v něm hodně kýčovitých scén, nebo scén vyžadujících přimhouření očí, nechal jsem si to všechno docela rád líbit (a dost jsem se tomu divil:-) ). Jedná se zkrátka o vybroušenou klasiku, jejíž nedostatky v zápalu sledování přestáváte vnímat a uvědomíte si je až při kritickém zhodnocování. A podstatným plusem je také celkové pochmurnější ladění a umírání kladných postav. :)


autor: G4ndy
08.08.2005


Hodnocení: 8/10
Žánr: dramatická anime série
Rok vydání: 2001
Výrobce: CLAMP/MADHOUSE

http://criticall.gameplanet.cz

šéfredaktor: Jiří "G4ndy" Mataj, redaktoři: Jaromír "Jaxx" Möwald, Pavel "MasterPJ" Najman, Tomáš "ToM" Nadrchal
php & css scripting: Jaroslav "Blick" Pros
Weblog/diskmag Criticall, 2002-2010; editovaný obrazový materiál je majetkem oprávněných vlastníků.