Nirvana - Nirvana


Letos v dubnu, konkrétně v noci z pátého na šestého, tomu bude již deset let od okamžiku, kdy byl nalezen mrtvý Kurt Cobain. Pro některé nepochopený bůh, pro druhé obhroublý feťák, jehož jedinou potřebou byl heroin. Vyskytlo se mnoho verzí výkladu jeho smrti, nejpravděpodobnější ovšem stále zůstává sebevražda. I přes tuto nešťastnou skutečnost nám po něm zbylo mnoho. Ať už se jedná o písničky, které napsal a hrál nebo o jeho celkový odkaz na způsob života.

Nedlouho po jeho smrti se pozůstalí členové kapely, Dave Grohl a Krist Novoselic, spolu s Cobainovou manželkou Courtney Love, dohodli na založení spolku, jež měl Cobainovo dědictví uchovat i pro další generace. Prvním projektem, který vzešel z této spolupráce, bylo LIVE album *From The Muddy Banks Of Whiskah*. Dalo by se označit za standardní kousek (nebýt toho, že Cobain byl v tu dobu dávno mrtvý), ovšem chybělo na něm něco, co by mu dávalo punc výjimečnosti. To se ovšem mělo změnit s druhou nahrávkou.

Prvotní plány zněly jasně, nashromáždit co nejvíce pozůstalého nevydaného materiálu, remasterovat ho a dát ho v poslech neutuchajícímu davu, jež vytvořil jakýsi kult osobnosti, který s Cobainovou smrtí nabral šílených obrátek. Datum vydání ovšem určeno nebylo.

Na počátku roku 2002 se (8 let po smrti K.C.) jako blesk z čistého nebe objevily první zprávy, o jakémsi projektu. Hovořilo se o spoustě nevydaných skladbách a samozřejmě o něčem speciálním. Netrpělivé obecenstvo se tedy postavilo do řady a čekalo...a čekalo...

Dočkalo se až na podzim léta páně 2002. Tehdy se na pultech objevil černý obal, v jehož středu se vyjímal jednoduchý, ovšem výstižný název, Nirvana. A co že je na něm tak výjimečného?

Popravdě řečeno, nic moc. Jedna nevydaná skladba a patnáct osvědčených hitů, nově upravených (odstraněny šumy atd.). Z pohledu řadového posluchače tedy žádná sláva. Tento pocit ovšem přetrvává pouze do několika prvních tónů právě oné nové skladby. Zažijete jistý pocit deja-vu. Ano, tohle jste přeci někde slyšeli...nebo že by ne? Máte v hlavě zmatek. Onen důvěrně známý *nakřáplý* hlas je nezaměnitelný, dunivou basu v pozadí si jistě také nespletete a podmanivé bubny celou tuto squadru náležitě doplňují.

Jistě, najdou se i škarohlídi, kteří budou *nové* písničce vyčítat až přílišnou podobnost s ostatními. Ale na druhou stranu, proč kazit něco, co funguje, že? Navíc, při byť jediné změně projevu by to prostě už nebyla ona typická Nirvana.

Ale nahrávka se neskládá pouze z jedné písně. Vhodně ji doplňuje kolekce pečlivě vybraných hitů. Kdo by si nevzpomněl na Smells Like Teen Spirit či Heart-Shaped Box? Album mapuje období od počátků (About a Girl), přes vrchol s albem Nevermind (Smells Like Teen Spirit, Come As You Are), syrovost v albu In Utero (Rape Me) až po naprosto exkluzivní a neopakovatelný Unplugged koncert v New Yorku (All Apologies). Jak vidíte, je toho celkem dost. Neodpustím si ovšem poznámku, že právě výběr skladeb byl dělán proto, aby se vše lépe prodávalo. Neodmyslitelným faux-pas je nezařazení Aneurysm či vůbec první písničky od Nirvany - Love Buzz.

Ačkoliv může moje recenze znít vcelku negativně, není pravda, že by se mi CD nelíbilo a po jednom poslechu ho zahodil do kouta. Naopak, byť s pouze jednou nevydanou (P.U.) skladbou, řadí se mezi jasné kandidáty na koupi pro všechny příznivce. Ano, vše jsme už jednou slyšeli, známe to, a stejně si to koupíme a poslechneme po stodvacáté. Navíc, z vlastní zkušenosti jsem měl možnost poznat, že album se líbí i lidem, kteří Nirvanu nikdy neslyšeli. Pojem nadčasové muziky zde dostává nový pojem. Možná je to konzervativním přístupem médií, která hrají osvědčené bolševické hvězdy a pod pojmem *stará dobrá Nirvana* si vybaví tiskovou konferenci Richarda Gere.

Konečného verdiktu se dnes nedočkáte. Pěkně si také jednou přečtěte celou recenzi.

Interpret: Nirvana
Název alba: Nirvana
Celková doba: 54:42
Seznam skladeb:
1. You Know You´re Right
2. About a Girl
3. Been a Son
4. Sliver
5. Smells Like Teen Spirit
6. Come As You Are
7. Lithium
8. In Bloom
9. Heart-Shaped Box
10. Pennyroyal Tea
11. Rape Me
12. Dumb
13. All Apologies
14. The Man Who Sold The World
15. Where Did You Sleep Last Night


autor: Jaxx
01.04.2004


Hodnocení: 10/10

http://criticall.gameplanet.cz

šéfredaktor: Jiří "G4ndy" Mataj, redaktoři: Jaromír "Jaxx" Möwald, Pavel "MasterPJ" Najman, Tomáš "ToM" Nadrchal
php & css scripting: Jaroslav "Blick" Pros
Weblog/diskmag Criticall, 2002-2010; editovaný obrazový materiál je majetkem oprávněných vlastníků.